SSL

چرا باید از ssl استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

SSL چیست؟

گواهینامه SSL یک پروتکل امنیتی است که به واسطه ایجاد سازوکار ویژه و رمزگذاری داده‌ها، امنیت آن‌ها را تضمین می‌کند. به طوری که وجود این گواهینامه امنیتی، باعث رمزگذاری اطلاعات مبادلاتی شده و به این وسیله، دسترسی به آن‌ها بسیار دشوار می‌شود. به همین دلیل امنیت اطلاعات مختلفی که در سایت وجود دارد، به خوبی حفظ می‌شود‌‌.

در واقع سایتی که از گواهینامه SSL بهره می‌گیرد، پروتکل آن از http به https تغییر پیدا می‌کند‌. شاید بپرسید که چه تفاوتی میان پروتکل‌های http و https وجود دارد؟ در اینباره باید گفت که پروتکل http مخفف Hyperr Text Transfer Protocol بوده و پروتکل HTTPS مخفف Hyperr Text Transfer Protocol Secure است. در این بین عبارت Secure در معنای امن، عامل تمایز پروتکل‌های مذکور می‌باشد.

از این رو پروتکل https در قالب یکی از آشناترین مولفه‌های شناسایی سایت‌های امن، معرفی و شناخته می‌شود. عموما سایت‌هایی که با کاربران خود در ارتباط هستند و یا فعالیت‌های فروشگاهی و خدماتی دارند، از این پروتکل جهت ایمن سازی شرایط بهره می‌گیرند‌ به این صورت کاربران می‌توانند از امنیت اطلاعات خود اطمینان حاصل کنند.

ssl چیست

 

هفت دلیل برای استفاده از پروتکل امنیتی SSL

 

چرا باید از پروتکل امنیتی SSL استفاده کنیم؟ برای استفاده از این پروتکل امنیتی دلایل بسیاری وجود دارد. درادامه، به هفت دلیل مهم برای انجام این کار اشاره می‌کنیم.

 

۱. SSL از دیتای کاربران محافظت می‌کند

اصلی‌ترین دلیلی که به ما می‌گوید چرا باید از گواهی SSL استفاده کنیم، محافظت وب‌سایت و اطلاعات کاربران است. زمانی‌که کاربر اطلاعات شخصی‌ مانند مشخصات کارت بانکی‌اش را در وب‌سایتی وارد می‌کند، گواهی SSL هرگونه دسترسی‌ غیرمجاز از بیرون وب‌سایت به آن‌ها را مسدود می‌کند. هنگام خرید و ثبت تنظیمات آن، می‌توانید مشخص کنید که چه کسی به اطلاعات امنیتی وب‌سایت دسترسی داشته باشد؛ درنتیجه هنگام مشاهده، گزینه‌ای برای دیدن اطلاعات محرمانه به آن کاربر می‌دهد.

 

۲. وب‌سایت را از حمله‌های سایبری و هکرها حفظ می‌کند

چرا باید از SSL استفاده کنیم؟ پاسخ ساده است، زمانی‌که از گواهی SSL استفاده می‌کنید، احتمال کمتری وجود دارد تا هکرها وب‌سایتتان را هک کنند. به‌همین‌دلیل، اگر در وب‌سایتتان اطلاعاتی مثل نام کاربری یا شماره تماس یا اطلاعات کارت بانکی وارد می‌شود، داشتن این گواهی برایتان ضروری است. در این‌ صورت با هک‌کردن وب‌سایت، گواهی SSL اطلاعات را به داده‌های مغشوش تبدیل می‌کند که رمزگشایی آن برای هکرها ناممکن است. بنابراین، جلوگیری از هک‌شدن وب‌سایت دومین دلیل برای استفاده از پروتکل https است.

 

۳. تأثیر غیرمستقیم بر سئو وب‌سایت می‌گذارد

در سال ۲۰۱۴، مت کاز، یکی از مدیران گوگل، اعلام کرد که داشتن SSL تأثیر مثبتی بر بهبود سئو می‌گذارد. اگرچه چندین سال از صحبت او می‌گذرد و نمی‌توان گفت که به همان شدت تأثیرگذار است، برخی از مرورگرها برای حفاظت از اطلاعات کاربران، استفاده از وب‌سایت‌هایی را تبلیغ می‌کنند که گواهی SSL دارند. گوگل وب‌سایت‌هایی که از http به‌جای https استفاده می‌کنند، وب‌سایت‌های ناامن می‌شناسد و این را به کاربران هنگام ورود به وب‌سایت اعلام می‌کند؛ درنتیجه، زمان ماندگاری کاربران در وب‌سایت‌هایی با آدرس http کاهش پیدا می‌کند. بنابراین برای اینکه بدانید چرا باید از پروتکل Https استفاده کنید؟ به‌عنوان عاملی غیرمستقیم می‌توان گفت وب‌سایت‌هایی با پروتکل Https درمقایسه‌با وب‌سایت‌هایی با پروتکل http به‌دلیل زمان ماندگاری بیشتر کاربران، جایگاه بهتری در گوگل دارند.

http به‌جای https

۴. مطابق با استانداردهای اینماد است

هر فروشگاه اینترنتی برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم و واسط در وب‌سایت به اینماد نیاز دارد. در‌صورتی‌که دامنه شما گواهی SSL داشته باشد، اینماد دوستاره به شما تعلق می‌گیرد و موجب اعتماد بیشتر کاربران هنگام ثبت سفارش می‌شود. بنابراین، اگر به‌دنبال جلب اعتماد کاربرانتان با اینماد دوستاره هستید، خرید SSL و فعال‌سازی پروتکل HTTPS کار را برایتان آسان‌تر می‌کند.

 

۵. در اعتمادسازی کاربران مؤثر است

چرا باید از SSL استفاده کنیم، اعتمادسازی کاربران دلیل دیگری برای استفاده از پروتکل امنیتی SSL است. بسیاری از کاربران و بازدیدکنندگان وب‌سایت هنگام وارد‌کردن اطلاعات بانکی‌شان، نگران سرقت اطلاعاتشان یا فیشینگ هستند. با داشتن این گوهی این اطمینان را به کاربران می‌دهید که اطلاعات آنان محفوظ است؛ درنتیجه، اعتماد آنان برای استفاده از خدمات وب‌سایت و پرداخت بیشتر می‌شود.

 

۶. کاربران را به احراز هویت ملزم می‌کند

گواهی SSL کاربران را ملزم می‌کند تا قبل از ورود اطلاعات در وب‌سایتتان، هویتشان را تأیید کنند. با این کار، امکان سرقت هویت یا خریدهای جعلی کاهش می‌کند. درضمن پیش از ارسال اطلاعات محرمانه به کاربر ثالث، مجدداً به احراز هویت شخص ثالث نیاز است. درنتیجه، ساده‌ترین دلیلی که به ما می‌گوید چرا باید از گواهی SSL استفاده کنیم، این است که با احراز هویت از سرقت اطلاعات و فیشینگ‌ جلوگیری می‌کند.

برای مثال، اگر کاربری در وب‌سایت شما پرداخت انجام دهد و پول او در یکی از حساب‌های بانکی موجود در وب‌سایت منتقل شود، گواهی SSL بانک را به احراز هویت ملزم می‌کند تا مطمئن شود پول را به حساب درستی رسانده است.

 

۷. قصد دارید اپلیکیشنی در اپ استور ارائه کنید

نه‌تنها برای امنیت وب‌سایت، بلکه در اپلیکیشن‌ها نیز به گواهی SSL نیاز دارید. اگر برایتان سؤال است که در ارائه اپلیکیشن به اپ استور چرا باید از SSL استفاده کنیم، باید بگوییم برای این است که امنیت اپلیکیشن خود را به اپ استور نشان دهید. درغیراین‌صورت، برنامه‌های موبایل را نمی‌توانید در اپ استور ارائه کنید.

 

چه کسانی باید از SSL استفاده کنند؟

بعد پاسخ‌دادن به پرسش چرا باید از پروتکل HTTPS استفاده کنیم. در‌ادامه، چندین کسب‌و‌کار را در صنایع مختلف نام می‌بریم که برای امنیت وب‌سایت به گواهی SSL نیاز دارند:

متخصصان کامپیوتر و فناوری اطلاعات: برای محافظت از اطلاعات مشتری هنگام نصب یا تعمیر نرم‌افزار
توسعه‌دهندگان وب: برای بهبود گواهی SSL و کاربرپسند‌بودن گواهی
فروشگاه‌های اینترنتی: کسب‌و‌کارهای اینترنتی برای محافظت از اطلاعات کارت اعتباری مشتریان
متخصصان بازاریابی: برای محافظت از داده‌های بازاریابی و تبلیغات
کارمندان بانک: برای محافظت از حساب‌های بانکی کاربران
وب‌سایت‌های آموزشی و پزشکی: برای محافظت از اطلاعات کاربران و سوابق پزشکی

ssl encryption

جمع‌بندی

برای امنیت، سرعت، ایجاد اعتماد کاربران و جلوگیری از سرقت اطلاعات وب‌سایت، به گواهی SSL نیاز خواهید داشت. چرا باید از SSL استفاده کنیم؟ زیرا با فعال‌سازی گواهی SSL، قفل ایمن در ابتدای آدرس وب‌سایت قرار می‌گیرد که اعتماد کاربران را از امنیت وب‌سایت به‌دنبال خواهد داشت. این گواهی مانند گواهی غیررایگان در بستر پروتکل https صادر می‌شود و رایگان‌بودن آن، فقط برای کمک به ایجاد امنیت وب‌سایت‌هاست. پس‌از‌آن، برای تمدید می‌توانید گواهی یک‌ساله SSL را تهیه کنید.

اشتراک گذاری :
Picture of امیر اصغری دستجرد

امیر اصغری دستجرد

نویسنده مقاله

در این مقاله می‌خوانید

آخرین مقالات

امیرحسین حسینی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
علی نوروزی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
علی نوروزی
زمان مطالعه: 10 دقیقه
امیرحسین حسینی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
علی نوروزی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیدگاه و پرسش

دیدگاه و سوال خود را برای ما بنویس بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

@ کلیه حقوق برای وبیکسا | Webixa محفوظ می باشد.